Domain

Web siteniz için alan adı tescil işlemi önemli bir unsurdur, domain sitenizin tapusudur. Alan adı işlemlerinizle ilgili alan adı yönetim ekibimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Web Siteniz için alan adı tescili!

Alan Adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Tr uzantılı alan adı Orta doğu teknik üniversitesi nic.tr tarafından sağlanmaktadır. Ancak, en çok kullanılan alan adları olan com, net, org gibi sonunda herhangi bir ülke tanımı olmayanlar, Icann tarafından gerekli yetkilendirmeleri alan Register firmalarından satın alınabilir. Bu alan adlarını önce gelen alır prensibi ile satılırlar.

Web siteniz için tescil edeceğiniz alan adlarınızı domain; Site Hazırla, Uluslararası uzantılı alan adı tescil işlemlerini Icaan prosedürlerine uygun tescil etmektedir. Tr uzantılı alan adlarını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi alan adı prosedürüne uygun tescil etmektedir.

Alan adı nedir?

Websitesi yaptırmaya karar verdiğiniz ilk yapmanız gereken alan adınızı tescil ettirmektir. Alan adı sizin internetteki tabelanızdır. Alan adı tescili yaptırmadan internette bulunmanız veya Hosting hizmetine sahip olsanız dahi alan adınız olmadan websitenizi görüntülemeniz söz konusu değildir. Alan adınızı belirlerken firma ünvanınızı veya hizmet verdiğiniz sektöre dair ismi kullanabilirsiniz.

Örneğin; kmk.net.tr , sitehazirla.org, eticarethazirla.com Alan adı tescili ile marka tescili aynı değildir.

Alan adı Süresi

Alan adınızı minimum 1 yıllık tescil ettirebilir dilerseniz bu süreyi en fazla 10 yıla kadar arttırabilirsiniz. Bu süre bazı domain uzantılarında farklılık gösterebilmektedir ancak genel olarak maksimum süre 10 yıldır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Alan adınızı tescil ettirirken en önemli dikkat edilmesi gereken konu sizin kontrolünüzde olabilmesidir. Bir elemanınıza veya bir tanıdığınıza alan adınızı tescil ettirmeniz uzatma işlemi geldiğinde sorun yaşamanıza neden olabilir. Örneğin; Elemanınız işten ayrıldığında alan adınızın kontrolü de işi bırakan elemanınızla birlikte gidecektir. Alan adı tescil işlemlerinde (.com, .net, .org vs. .tr uzantısına sahip olmayan domainlerde) alan adı kimin tarafından tescil edilmiş ise kontrol o kişidedir. Alan adının size ait olduğunu hiç bir şekilde ispat edemezsiniz. Hiç bir register firması bu durumu kabul etmeyecektir. Bundan dolayı sorun yaşamamanız adına alan adınızı Kurumsal Kimliğe sahip bir firmaya kendi adınıza kayıt ettirmeli veya kayıt işlemini doğrudan siz yapmalısınız.

Alan Adı Sorgulama

Tescil ettirmek istediğiniz alan adını www.who.is , www.whois.com.tr gibi internet ortamında hizmet veren websiteleri aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Websitesi veya hosting hizmeti almaya karar verdiğinizde hizmet alacağınız firmada size bu hizmeti sunacaktır.

Alan Adı Transferi

Alan adı transfer işlemleri iç transfer ve dış transfer olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İç transfer işlemi hizmet almakta olduğunuz firma ile aynı register firmasından bir hesap oluşturduğunuzda alan adınız direk sizin hesabınıza aktarılabilir. İç transfer işleminde aktarma işlemi anında gerçekleşir yanlızca sizin hesabınızdan alan adınız için onay vermeniz gerekecektir.

Dış transfer işleminde ise öncelikle yetkili mail adresinin size ait aktif bir mail adresi olarak tanımlanması ve ardından transfer kodunun sizinle paylaşılması gerekmektedir.(Yetkili mail adresinin sizin mail adresiniz olarak tanımlanması transfer esnasında oluşabilecek aksaklıkları önleyebilir.)

Bu aşamadan sonra transfer işlemini hesabınızdan başlatmanız gerekir.Maksimum 10-15 gün içerisinde alan adınız hesabınıza aktarılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken durum alan adı transfer onayının yetkili mail adresine geldiğinde onaylanmasıdır. Onaylanmama durumunda alan adı transfer işleminiz tamamlanamayacaktır.

Alan adınıza ait bir durum güncellemesi yapmak istiyorsanız bu işlemi transfer şifresini oluşturmadan önce yapmanız veya yaptırmanız gerekir. Çünkü alan adı transfer durumunda iken kilitli olacağı için alan adı üzerinde hiç bir işlem yapılamaz. Örneğin, yeni bir hosting firmasından hizmet alacaksanız alan adınızın dns bilgilerini transferden önce güncellemeniz arından transferi başlatmanız gerekir.

Not : Alan adı yenileme süresinden 60 gün önce/60 gün sonra alan adınızı transfer edebilirsiniz.